Risc seismic: verifică blocul după adresă.
Anul construcției, etajele, zona seismică și clasa de pe lista oficială ale oricărui bloc, după adresă. Clasa o pune doar expertiza; unde nu găsim blocul pe nicio listă, o spunem.
Gratuit, fără cont. Alege adresa din listă și vezi ce știm despre clădire.
- Anul construcției
- …
- Înainte de normativul din 1978
- …
- Etaje
- …
- Înălțime
- …
- Zona seismică
- …
- Număr cadastral
- …
- Clasa de risc seismic
- …
- București
- 10.072
- Sectorul 1
- 2.636
- Sectorul 2
- 2.560
- Sectorul 3
- 894
- Sectorul 4
- 1.037
- Sectorul 5
- 2.311
- Sectorul 6
- 634
- Clădiri
- 12.876.578
- Cu anul înregistrat
- 1.166.985 · 9 %
- Înainte de 1978
- 532.996 · 46 %
- Blocuri dinainte de 1978
- 2.596
- Clădiri pe liste
- 2.435
- RsI
- prăbușire posibilă
- RsII
- avariere majoră
- RsIII
- avariere moderată
- RsIV
- ca o clădire nouă
Ce înseamnă RsI, RsII, RsIII și RsIV. Clasele din lege, puse doar printr-o expertiză tehnică.
- RsI prăbușire posibilă
Clădirea se poate prăbuși, total sau parțial, la cutremurul de proiectare.
Consiliul local montează panouri de înștiințare la toate intrările blocului („bulina roșie”), în 60 de zile de la expertiză. Poate intra în programul național de consolidare.
- RsII avariere majoră
Clădirea poate suferi avarii majore, care pun oamenii în pericol, dar prăbușirea e puțin probabilă.
Poate intra în programul național de consolidare, ca RsI. După lucrări trebuie să ajungă în RsIV.
- RsIII avariere moderată
Clădirea poate suferi avarii moderate, care pot pune oamenii în pericol.
Un bloc RsI consolidat trebuie să ajungă cel puțin în această clasă.
- RsIV ca o clădire nouă
Clădirea se comportă la cutremur ca una proiectată după normele de azi.
Clasa la care trebuie să ajungă un bloc RsII după consolidare.
Listele vechi folosesc și categoriile de urgență U1–U3, din expertize mai vechi: ele arătau cât de urgentă era consolidarea, nu sunt clase de risc. Clasa o pune doar un expert tehnic atestat, după normativul P100-3.
Ce clădiri sunt mai expuse. Anul construcției arată după ce normativ a fost proiectată clădirea.
- Înainte de 1963 fără normativ obligatoriu
Regulile de după cutremurul din 1940 erau recomandări, nu obligații. Aici intră blocurile interbelice.
Cu anul înregistrat: 301.972 de clădiri, dintre care 1.481 de blocuri
- 1963–1977 P13-63, P13-70
Primele normative obligatorii, cu forțe seismice de calcul mai mici decât azi. Cutremurul din 4 martie 1977 le-a arătat limitele.
Cu anul înregistrat: 231.024 de clădiri, dintre care 1.115 blocuri
- 1978–1991 P100-78, P100-81, P100-91
Normative scrise după cutremurul din 1977, pe mișcarea terenului înregistrată atunci la București.
Cu anul înregistrat: 120.432 de clădiri, dintre care 1.138 de blocuri
- Din 1992 P100-92, P100-1/2006, P100-1/2013
Normativele de azi. Accelerația de proiectare a fiecărei localități vine din P100-1/2013.
Cu anul înregistrat: 513.557 de clădiri, dintre care 17.378 de blocuri
| înainte de 1920 | 23.585 | |
|---|---|---|
| 1920–1945 | 70.997 | |
| 1946–1960 | 177.526 | |
| 1961–1970 | 170.332 | |
| 1971–1980 | 131.247 | |
| 1981–1990 | 73.332 | |
| 1991–2000 | 127.035 | |
| 2001–2010 | 77.453 | |
| 2011 și după | 315.478 |
Din cele 1.166.985 de clădiri al căror an de construcție e înregistrat (9 % din toate), 532.996 sunt construite înainte de 1978. Dintre ele, 2.596 de blocuri cu 4 etaje sau mai multe.
Registrele au anul mai ales pentru clădirile noi: 27 % dintre cele înregistrate sunt construite din 2011 încoace. Cifrele descriu clădirile cu anul înregistrat, nu tot fondul construit.
Citează: baseray, „Clădiri dinainte de 1978 în România, după anul de construcție înregistrat”, date din 15 octombrie 2026, https://baseray.tech/ro/risc-seismic/statistici.
București și reședințele de județ. Câte dintre clădirile cu anul înregistrat sunt construite înainte de 1978. Fiecare oraș are pagina lui.
| Oraș | Județ | Cu anul înregistrat | Înainte de 1978 | Blocuri dinainte de 1978 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | București | București | 22.978 · 14 % | 10.072 · 44 % | 835 |
| 2 | București Sectorul 1 | București | 5.421 · 13 % | 2.636 · 49 % | 314 |
| 3 | București Sectorul 2 | București | 4.721 · 14 % | 2.560 · 54 % | 228 |
| 4 | București Sectorul 3 | București | 2.848 · 12 % | 894 · 31 % | 63 |
| 5 | București Sectorul 4 | București | 3.039 · 16 % | 1.037 · 34 % | 76 |
| 6 | București Sectorul 5 | București | 4.777 · 13 % | 2.311 · 48 % | 117 |
| 7 | București Sectorul 6 | București | 2.172 · 13 % | 634 · 29 % | 37 |
| 8 | Craiova | Dolj | 9.367 · 16 % | 3.194 · 34 % | 44 |
| 9 | Cluj-Napoca | Cluj | 2.253 · 5 % | 509 · 23 % | 48 |
| 10 | Timișoara | Timiș | 2.379 · 5 % | 526 · 22 % | 25 |
| 11 | Constanța | Constanța | 4.430 · 10 % | 1.741 · 39 % | 64 |
| 12 | Arad | Arad | 2.985 · 7 % | 947 · 32 % | 29 |
| 13 | Oradea | Bihor | 9.499 · 23 % | 2.748 · 29 % | 47 |
| 14 | Brașov | Brașov | 3.994 · 11 % | 805 · 20 % | 70 |
| 15 | Iași | Iași | 4.878 · 14 % | 1.366 · 28 % | 113 |
| 16 | Ploiești | Prahova | 2.340 · 7 % | 1.324 · 57 % | 17 |
| 17 | Sibiu | Sibiu | 2.443 · 8 % | 428 · 18 % | 26 |
| 18 | Galați | Galați | 3.836 · 13 % | 1.400 · 37 % | 56 |
| 19 | Brăila | Brăila | 2.238 · 8 % | 636 · 28 % | 7 |
| 20 | Bacău | Bacău | 2.262 · 9 % | 736 · 33 % | 10 |
| 21 | Târgu Jiu | Gorj | 3.456 · 15 % | 811 · 24 % | 10 |
| 22 | Satu Mare | Satu Mare | 3.323 · 14 % | 947 · 29 % | 16 |
| 23 | Râmnicu Vâlcea | Vâlcea | 5.390 · 24 % | 2.019 · 38 % | 80 |
| 24 | Buzău | Buzău | 1.464 · 7 % | 646 · 44 % | 7 |
| 25 | Târgu Mureș | Mureș | 1.739 · 8 % | 454 · 26 % | 19 |
| 26 | Baia Mare | Maramureș | 3.337 · 16 % | 1.004 · 30 % | 18 |
| 27 | Bistrița | Bistrița-Năsăud | 3.852 · 18 % | 342 · 9 % | 7 |
| 28 | Alba Iulia | Alba | 4.371 · 21 % | 936 · 21 % | 13 |
| 29 | Giurgiu | Giurgiu | 1.341 · 7 % | 734 · 55 % | 4 |
| 30 | Suceava | Suceava | 2.034 · 12 % | 546 · 27 % | 26 |
| 31 | Piatra-Neamț | Neamț | 1.734 · 10 % | 557 · 32 % | 18 |
| 32 | Tulcea | Tulcea | 592 · 4 % | 215 · 36 % | 2 |
| 33 | Pitești | Argeș | 1.958 · 13 % | 428 · 22 % | 22 |
| 34 | Botoșani | Botoșani | 2.591 · 17 % | 871 · 34 % | 8 |
| 35 | Călărași | Călărași | 1.992 · 14 % | 968 · 49 % | 5 |
| 36 | Focșani | Vrancea | 1.146 · 8 % | 101 · 9 % | 1 |
| 37 | Drobeta-Turnu Severin | Mehedinți | 1.157 · 8 % | 479 · 41 % | 0 |
| 38 | Zalău | Sălaj | 3.003 · 23 % | 500 · 17 % | 6 |
| 39 | Slatina | Olt | 3.179 · 25 % | 791 · 25 % | 22 |
| 40 | Miercurea Ciuc | Harghita | 1.553 · 12 % | 577 · 37 % | 3 |
| 41 | Vaslui | Vaslui | 1.281 · 11 % | 293 · 23 % | 1 |
| 42 | Târgoviște | Dâmbovița | 1.147 · 10 % | 335 · 29 % | 5 |
| 43 | Deva | Hunedoara | 1.106 · 10 % | 383 · 35 % | 5 |
| 44 | Alexandria | Teleorman | 728 · 7 % | 186 · 26 % | 0 |
| 45 | Slobozia | Ialomița | 1.023 · 10 % | 288 · 28 % | 6 |
| 46 | Sfântu Gheorghe | Covasna | 1.062 · 11 % | 386 · 36 % | 26 |
| 47 | Reșița | Caraș-Severin | 986 · 11 % | 534 · 54 % | 16 |
| 48 | Buftea | Ilfov | 1.163 · 14 % | 238 · 21 % | 4 |
Niciun oraș nu se potrivește.
Listele oficiale, pe orașe. Legea cere fiecărei primării să publice clădirile expertizate; puține o fac.
- București · AMCCRS clasele RsI–RsIV, U1–U3 și clădirile consolidate
- Craiova clădirile expertizate, clasele I–IV
- Constanța locuințele în clase de risc, cu număr cadastral
- Galați blocurile expertizate
- Brașov clădirile în clasele RsI–RsIII
- Bacău clădirile expertizate între 2008 și 2022
- Reșița clădirile expertizate, clasele RsII–RsIV
- Programul național de consolidare · MDLPA clădirile RsI sau RsII intrate în programul de consolidare
Legea 212/2022, art. 9: primarul întocmește listele clădirilor expertizate și le publică pe site-ul primăriei. Dacă orașul tău lipsește de aici, cere lista primăriei.
- Clădiri pe liste
- 2.435
- RsI
- 306
- RsI sau RsII
- 291
- RsII
- 396
- RsIII
- 451
- RsIV
- 40
- Categoria de urgență U1
- 156
- Categoria de urgență U2
- 331
- Categoria de urgență U3
- 372
- Consolidată
- 92
- PNCCRS · din 7 octombrie 2026
- Primăria Bacău · din 19 aprilie 2023
- Primăria Brașov · din 7 martie 2025
- AMCCRS · din 6 octombrie 2026
- Primăria Constanța · din 7 februarie 2025
- Primăria Craiova · din 10 septembrie 2026
- Primăria Galați: blocuri expertizate · din 1 septembrie 2026
- Primăria Galați: propuneri consolidare · din 13 iunie 2025
- Primăria Galați: propuneri demolare · din 13 iunie 2025
- Primăria Galați: imobile demolate · din 7 iulie 2026
- Primăria Galați: imobile consolidate · din 7 iulie 2026
- Primăria Reșița · din 18 septembrie 2025
Înainte, în timpul și după un cutremur. Pe scurt, după recomandările IGSU.
Înainte
- Verifică blocul: anul construcției mai sus, clasa pe lista primăriei.
- Prinde de perete mobilierul înalt și nu ține obiecte grele pe rafturi sus.
- Pregătește un rucsac de urgență: apă, alimente, lanternă, trusă medicală, copii după acte.
- Nu tăia pereți sau stâlpi: lucrările la structură cer expertiză și autorizație.
- Ghidul oficial: fiipregatit.ro.
În timpul
- Rămâi înăuntru. Adăpostește-te sub o masă solidă și protejează-ți capul.
- Stai departe de ferestre, oglinzi și corpuri de iluminat.
- Nu folosi liftul și nu ieși pe balcon.
După
- Ieși calm, pe scări, încălțat. Vezi dacă cineva e rănit.
- Închide gazul dacă simți miros și nu aprinde focul.
- Sună la 112 doar pentru urgențe și urmează anunțurile IGSU.
- Fisurile noi din structură le evaluează un expert tehnic atestat: anunță asociația și primăria.
Întrebări despre riscul seismic. Răspunsuri scurte, cu legea alături.
-
Cum aflu dacă blocul meu are bulina roșie?
- Caută adresa pe lista primăriei; în București, pe lista AMCCRS. Blocurile de locuințe din clasa RsI primesc panouri de înștiințare la intrări în 60 de zile de la expertiză (Legea 212/2022, art. 9). Pe liste apar doar clădirile expertizate.
-
Ce înseamnă RsI, RsII, RsIII și RsIV?
- Sunt clasele de risc seismic din Legea 212/2022. RsI: clădirea se poate prăbuși, total sau parțial, la cutremurul de proiectare. RsII: avarii majore, prăbușire puțin probabilă. RsIII: avarii moderate. RsIV: se comportă ca o clădire proiectată după normele de azi.
-
Sunt periculoase toate blocurile construite înainte de 1977?
- Nu. Anul arată după ce normativ a fost proiectat blocul: înainte de 1978 după unul mai vechi, înainte de 1963 fără normativ obligatoriu. Starea reală o spune doar o expertiză tehnică, iar unele blocuri vechi au fost consolidate.
-
Cum verific un bloc înainte să cumpăr un apartament?
- Caută adresa mai sus: anul construcției, etajele, zona seismică, numărul cadastral și clasa de pe lista oficială, unde blocul e găsit pe una. Verifică și lista primăriei, întreabă asociația de proprietari dacă a fost expertizat sau consolidat și cere extrasul de carte funciară: legea cere ca acolo să fie notată clasa de risc (Legea 212/2022, art. 3).
-
Unde găsesc lista blocurilor cu risc seismic din orașul meu?
- Primăria trebuie să o publice pe site (Legea 212/2022, art. 9). Mai sus sunt listele găsite: București, Craiova, Constanța, Galați, Brașov, Bacău și Reșița. Dacă orașul tău lipsește, cere-o primăriei.
-
Ce înseamnă zona seismică din fișa clădirii?
- Este accelerația terenului pentru care se proiectează clădirile din localitate, după normativul P100-1/2013, între 0,10 g și 0,40 g. Nu e o clasă de risc: arată cât de puternic e cutremurul de calcul acolo, nu cum se comportă clădirea.
Pentru profesioniști. Clădirile de pe listele oficiale, pe clase de risc: în aplicație, în export și prin API.
- Segmente pe clasa de riscFiltrezi clădirile după clasa de pe lista oficială (RsI–RsIV, U1–U3), cu anul expertizei, pe hartă.
- Export CSVLista clădirilor cu adresa, anul construcției, etajele, clasa de risc și anul expertizei.
- APIClasa și anul expertizei pe fiecare clădire, și filtrul pe clasă în căutarea de clădiri.
Surse. Legea, normativele și cifrele din pagină.
- Legea 212/2022 privind reducerea riscului seismic al clădirilor: clasele (art. 1), panourile de înștiințare și listele primăriilor (art. 9), programul de consolidare (art. 11), abrogarea OG 20/1994 (art. 36)
- Normativul P100-3: evaluarea seismică a clădirilor existente, după care se face expertiza
- Normativul P100-1/2013: accelerația de proiectare a terenului în fiecare localitate
- IGSU, campania „Nu tremur la cutremur”
- Cifrele baseray din 15 octombrie 2026, calculate pe clădirile cu anul construcției înregistrat.
Citează: baseray, „Risc seismic: clădiri dinainte de 1978, după anul de construcție înregistrat”, date din 15 octombrie 2026, baseray.tech/ro/risc-seismic.
Starter: 50 de rapoarte de clădiri pe lună pentru 39 EUR. 0,78 EUR pe clădire.
Un credit deschide o clădire în aplicație, cu raportul ei PDF. Plată lunară, anulezi oricând.